Wrocławska firma IT Kontrakt  od 13 lat rozwija swój biznes. Jako jedna z pierwszych w regionie dostrzegła rosnące zapotrzebowanie na outsourcing kadry IT, czyli budowanie specjalistycznych zespołów do dużych projektów informatycznych.

 

IT Kontrakt sp. z o.o., Wrocław

Przychody ze sprzedaży 2016 – 192 187 tys. zł

Wynik netto 2016 – 14 689 tys. zł

Prezes: Leszek Kowalczykiewicz

 

Na tym właśnie się koncentruje, zatrudniając już ponad 1,3 tys. ekspertów. W tym gronie są analitycy, programiści, testerzy i menedżerowie projektu. Realizują projekty dla klientów w Polsce oraz za granicą.  Firmą kieruje Leszek Kowalczykiewicz.

– W roku 2016 przeszliśmy reorganizację, wdrażając nową strukturę i operacyjny model biznesowy. Otworzyliśmy też oddział w Malezji, aby móc świadczyć usługi we wszystkich strefach czasowych. Mimo wielu zmian urośliśmy o 20 proc., osiągając obroty rzędu 200 mln zł – podkreśla. Dodaje, że podjęte działania zaowocowały wysokim miejscami w rankingu Top 200 Computerworld, gdzie firma zajęła 2. miejsce w kategorii największych dostawców rozwiązań i usług IT dla sektora przemysłowego oraz jest na 8. pozycji pod względem liczby zatrudnionych specjalistów.

– Zamierzamy wejść w nowe obszary, które zagwarantują nam wzrost biznesu o 30 proc. zarówno w Polsce, jak i za granicą. Planujemy rozwój biura w Szwajcarii, a także będziemy finalizować już rozpoczęte procesy akwizycyjne. Naszym celem jest potrojenie przychodu z eksportu usług informatycznych – zapowiada prezes.

Potencjał IT Kontraktu dostrzegli globalni inwestorzy  i od lipca 2017 r. firma jest już częścią Oaktree Capital Management, należącego do światowej czołówki globalnych funduszy private equity. – Finansowe wsparcie nowego właściciela umożliwia nam rozwój akwizycyjny – podkreśla Kowalczykiewicz. Zapytany o to, co w branży IT jest kluczem do sukcesu, odpowiada: mieszanka kompetencji twardych i miękkich.

– Począwszy od umiejętności słuchania partnera biznesowego oraz wypracowania z nim dobrych relacji, aż po know-how, czyli dobranie efektywnego modelu współpracy i zrealizowanie go zgodnie z założeniami jakościowymi. Należy także pamiętać o ludziach, którzy stoją za realizacją owej współpracy. IT Kontrakt nie byłoby w tym miejscu, gdyby nie profesjonalny zespół zaangażowanych ekspertów – resumuje prezes.

Katarzyna Kucharczyk