Spółka systematycznie poprawia przychody i zyski. Jej sztandarowym produktem są biokomponenty dodawane do paliw płynnych.

Euroservice ZPT w Surochowie, Surochów

Przychody ze sprzedaży 2016 – 711 525 tys. zł

Wynik netto – 58 615 tys. zł

Prezes: Zbigniew Podhajski

 

Euroservice Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Surochowie z woj. podkarpackiego specjalizują się w produkcji biokomponentów do paliw płynnych. Spółka wytwarza przede wszystkim tzw. estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych, które powstają z olejów roślinnych. Stanowią one zarówno biokomponent do oleju napędowego, jak również samoistne paliwo. Uważa się je za produkt przyjazny środowisku, sprzyjający redukcji globalnej emisji dwutlenku węgla. W stosunku do tradycyjnego paliwa charakteryzują się m.in. niską zawartością siarki, są całkowicie biodegradowalne, mają porównywalną wartość energetyczną z olejem napędowym oraz znacznie obniżają emisję cząstek stałych. Ich odbiorcami są krajowi producenci paliw płynnych. Spółka jest też producentem gliceryny surowej, która później może być wykorzystywana m.in. do produkcji materiałów budowlanych oraz tworzyw sztucznych.

W ubiegłym roku spółka zanotowała 711,5 mln zł przychodów, co było wynikiem aż o 76,5 proc. lepszym od zanotowanego w 2015 r. Z kolei czysty zarobek zwyżkował z 22,5 mln zł do 58,6 mln zł. Wyniki Euroservice ZPT zapewne byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie działania podejmowane przez administrację skarbową. Przyczyniły się one zarówno do ograniczenia spółce dostępu do źródeł finansowania, jak i niepewności co do jej przyszłej sytuacji.

Euroservice ZPT powstały w 2003 r. Siedem lat później spółka połączyła się z inną firmą, dzięki której zyskała doświadczenie w dziedzinie skupu i przetwórstwa rzepaku. Euroservice ZPT jest firmą rodzinną z kapitałem polskim. Należy do rodziny Podhajskich. Obecnie jej prezesem jest Zbigniew Podhajski. Spółka systematycznie zwiększa zdolności wytwórcze. W ubiegłym roku zatrudniała ponad 80 osób. Posiadała też stosunkowo niewielkie zobowiązania.

Dla przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa istotne znaczenie mają zmiany przepisów prawa krajowego i wspólnotowego, zwłaszcza te dotyczące biokomponentów i biopaliw.

Tomasz Furman